Ta strona umieszcza ciasteczka na twoim komputerze. Dowiedz się więcej.

o mnie


Urodziłem się w Lipnie woj. Kujawsko-Pomorskie /dawniej Włocławskie/ w 1980 r.

Kiedy byłem mały moją uwagę często przykuwały przejeżdżające pociągi. To właśnie przez Lipno przebiega niezelektryfikowana linia kolejowa nr 27 łącząca Nasielsk i Toruń Wschodni, gdzie jeszcze na początku  1992  roku  można  było  spotkać  planowe  pociągi  osobowe  prowadzone  trakcją  parową.  Od najmłodszych lat  zawsze lubiłem przebywać na stacji kolejowej w Lipnie, gdzie miałem przyjemność podziwiać uroki przejeżdżających i mijających się tam pociągów. Dziś żałuję, że wtedy nie łapałem za aparat... ale byłem wtedy za młody, aby zdać sobie z tego sprawę, że widoki te przeminą bezpowrotnie.  Wspomnienia składów złożonych z oliwkowych BIP oraz sierpeckich parowozów Ol49 i lokomotyw  serii SP45 ze starym logiem Sierpca wywołują zawsze miłe emocje.

Mając 10 lat postanowiłem że zostanę kolejarzem. Skutkiem tego było podjęcie nauki w Technikum Kolejowym w Bydgoszczy w 1995 roku na kierunku "Ruch i Przewozy Kolejowe". Rok 1998 to początek mojej przygody z fotografią kolejową, którą z mniejszą lub większa intensywnością kontynuuję do dziś. W 2000 roku ukończyłem Technikum Kolejowe i z uwagi na brak perspektyw pracy na PKP musiałem zrewidować swoje dalsze plany życiowe. W ten oto sposób koleje losu skierowały mnie na inny tor.


Na przełomie lat 2012 / 2013 zdigitalizowałem swoje analogowe zbiory z lat 1998 - 2004, które w części będę chciał Państwu zaprezentować. Po ich obejrzeniu aż trudno w to uwierzyć, że pewne rzeczy już nie wrócą. Przemijanie pokazało swoją olbrzymią moc. Kilka linii kolejowych zostało rozebranych min:

Tama Brodzka - Iława,
Małdyty - Malbork,
Pszczółki - Skarszewy.

Wiele z linii na których w latach 1999-2000 zawieszono przewozy pasażerskie a nieco później towarowe są dziś zarośnięte i porozkradane. Z wielu linii zniknęły tradycyjne składy zestawione z wagonów i lokomotyw które zastąpiono autobusami szynowymi.

"To nie ta sama kolej co wczoraj".